Fotbalový klub
 SK Kladno
 založeno 1903

Rozhovor s paní Klozovou

Kladno – „Ta vám to nandá!“ smála se Jindra Klozová, manželka legendárního kladenského fotbalisty Františka Kloze při zmínce, že se v Poháru České pošty střetnou hráči Kladna s Plzní.
„Není dobrá, je výborná. Ta se vyšvihla,“ pochválila úřadujícího mistra a tím dala najevo, že o fotbalu má i ve svých 93 letech základní přehled.

Letos uplynulo 110 let od založení největšího  kladenského klubu a zástupci jeho vedení a Senior rowdies u této příležitosti navštívili ženu jeho nejslavnějšího hráče, po němž byl v roce 1969 pojmenován stadion.

Na svůj věk neuvěřitelně čiperná paní měla na co vzpomínat. Když to výjimečně zaskřípalo, přispěchala s opravou dcera Blanka.

Jako čtrnáctiletá dívčina byla v roce 1933 svědkem návratu Kladna ze slavného zájezdu do Ameriky. To ještě netušila, že se stane manželkou tehdejšího kanonýra. Na fotbal později chodila se svou kamarádkou a jejím otcem, to ji bylo osmnáct. Krátce na to se s budoucím manželem seznámila u zubaře. „Pracoval jsem tam a on k nám chodil na kontroly jako pacient,“

Ani ne za rok byla veselka. Na tu však nemá paní Jindra pěkné vzpomínky. „Měli jsme ji mít na SK Kladno. Všechno bylo připravené, zasáhla ale do toho mobilizace, která se týkala všech, kdo měli na svatbu přijít. Byl to ošklivé,“ smutně řekla. Sedmého září 1938 tudíž byl pouze skromný obřad na kladenském  hejtmanství.

Dokud František hrál za Kladno nebo později za Vinařice, paní Jindra domácí utkání navštěvovala. Krátce po válce o manžela přišla, 13. června 1945  podlehl zranění z války.

Jeho dceři Blance bylo tehdy pět let. „Stále mě moc mrzí, že si na tatínka nepamatuji. Často nebyl doma, takže se mi nevybavují společné zážitky,“ litovala.

Když se řeč stočila zpět na hřiště, měla slovo Jindra Klozová. Zavzpomínala na majitele kladenského obchodního domu (později Siréna) pana Franka (později Siréna). „To byl strašný fanda. Když Kladno prohrávalo, tak rozmlátil deštník!“

Čemu prý v současné době nerozumí je, proč se hráči na hřišti perou. „Je to hrozný jak se hraje, to už není sport. Nechápu to,“ řekla a dodala, že tehdy hráli fotbalisté v první řadě za svoje město a dnes už v devatenácti utíkají do zahraničí.

 

5
Average: 5 (1 vote)