Fotbalový klub
 SK Kladno
 založeno 1903

Klub SK Kladno slaví 110 let

SK Kladno slaví 110 let

Fotbalový klub SK Kladno oslaví letos 110. let svého trvání. Při této příležitosti se mohou konat přátelská utkání, uvažuje se například o zápase mezi fotbalovým družstvem hokejistů s domácím mužstvem, zápas starých pánů a dalších programech. Zástupci SK Kladno chtějí upozornit na to, že stadion Františka Kloze je jedním z nejlépe umístěných v Kladně. Má výborné zázemí pro hráče i pro trenéry a solidní povrch.

zdroj: http://kladenskelisty.cz/74675/rozhovor-manazer-sk-kladno-eduard-novak-klub-sk-oslavi-letos-110-let-sveho-trvani

Před pár týdny jste odstartovali jarní sezónu mistrovským utkáním…

Ano, začali jsme hrát ve třetí nejvyšší soutěži, České fotbalové lize a budeme pokračovat každý víkend. Vzhledem k aktuálnímu mrazivému počasí a sněhu se ale zřejmě na přírodní trávě nebude moci hrát.

Sám jste trénoval dospělé hráče, co vám tato zkušenost přinesla?

Mám trenérskou jedničku, trénoval jsem od roku 1985 v tréninkovém středisku mládeže. Prošel jsem všemi kategoriemi, od malých dětí po dospělé hráče. Předloni jsem ještě trénoval naše „A“ muže.Do života mi tato zkušenost a práce s lidmi dala mnoho.

SK Kladno slaví 110. let svého trvání…

SK Kladno bylo založeno 15. února před sto deseti lety. Letos má tedy významné výročí. My teď vymýšlíme, co by se při té příležitosti dalo udělat. Plánujeme, že v červnu nebo v červenci po mistrovských utkáních připravíme nějakou akci na oslavu.

Co máte v plánu?

Určitě to bude něco atraktivního pro diváky, například zápas starších ostřílených fotbalistů nebo hokejisté proti fotbalistům. Ale jsme ještě na začátku, všechno je ve stadiu nápadů.

Jak jste na tom s financemi?

Zvláště v poslední době je to velmi těžké hlavně z pohledu financí, které sehnat v kladenském regionu není vůbec jednoduché. Tím, že máme hodně mládežnických družstev, provoz stadionu a dalších sportovišť- je velmi složité vše ufinancovat. Jenom autobusy, které využíváme, jezdí téměř za milion korun. A o energiích raději ani nemluvit.

Co děláte pro to, abyste vyšli?

Musím říci, že jsme si opravdu „utáhli opasky“, jedeme velmi skromně, snažíme se šetřit na energiích a na celkovém chodu SK. Neplýtváme zbytečně. I tak provoz oddílu vyjde ročně na devět milionů korun. Loni jsme obešli asi třista padesát firem, ale takřka bez úspěchu. Stadion by potřeboval generálního sponzora.

Co byste ocenili do budoucna?

Určitě bychom ocenili, kdyby město stadion koupilo do svého vlastnictví. To by nám neuvěřitelně pomohlo. V roce 2008 už dokonce zastupitelstvo tento krok odsouhlasilo. Tím, že je tu nainvestováno  95 milionů korun, je tu všechno nové a dalo by se to tu využít i na další činnosti. 

Kolik máte v současné době mládežnických družstev?

Máme třináct mládežnických družstev. Je v nich opravdu hodně dětí.

Jak v současnosti hrajete?

Máme přípravky, které hrají okresní soutěže, žáky, kteří hrají nejvyšší žákovské soutěže v republice, dorosty – ti hrají druhou nejvyšší soutěž v republice a máme muže, kteří hrají třetí nejvyšší soutěž.

Spolupracujete se školami?

Ano, spolupracujeme. Na 4. ZŠ jsou naše sportovní třídy fotbalistů, které mají rozšířenou výuku. Když jdou kluci do dorostu, spolupracujeme se všemi školami v Kladně i okolí.

Máte vlastní tréninkovou halu?

V zimě trénujeme v pronajatých halách a samozřejmě za to platíme. Areál SK je poměrně veliký. Máme tu tři klasické přírodní trávy, jednu 105×68 metrů, druhý 100×60 metrů a třetí 40×80 metrů a plochu s umělou trávou asi 60×100 metrů. V rámci areálu jsou i tenisový a nohejbalový kurt a plocha pro brankáře.

Kam jezdíte ještě trénovat?

Na 4. ZŠ Kladno máme pronajatou plochu s přírodní trávou, kterou musíme hnojit, sekat, kropit – zase je s tím spojeno mnoho úsilí a peněz. Máme tu samozřejmě správce, kteří se o tréninkové plochy starají, ale provoz všech není zrovna levný.

Jak je to na stadionu se zázemím pro trenéry a hráče?

Stadion má velmi luxusní zázemí. Od roku 2003 do roku 2007 tady proběhla celková rekonstrukce. V suterénu je pět kabin, nahoře tři, plus toalety, sprchy, rehabilitace a veškeré zázemí. Areál je poměrně rozsáhlý a je potřeba ho neustále udržovat.

Kolik se v současnosti pohybuje na stadionu hráčů?

V současné době přes třista. Před mistrovskou soutěží se počty mění každý den.

Jak je to s novými hráči? Přibývají hodně nebo jste zaznamenali spíše útlum?

Rozhodně se nedá mluvit o stoupající tendenci. Existuje mnoho jiných netradičních sportů, které dříve nebyly  a děti k nim tíhnou více. Jsou pro ně atraktivnější. Dříve existoval hokej, fotbal, atletika. Dnes je výběr daleko širší.

Je to jenom tím, že mají na výběr více sportů?

Obecně si myslím, že děti nesportují tak, jak tomu bylo v minulosti. Více než sport je zajímá vysedávání u počítače a televize. Když se podíváte na úroveň tělocviku na základních školách, hned víte, kde je zakopaný pes. Vždyť ty děti neumějí udělat ani kotrmelec.

Myslíte si, že je to jen chyba školních osnov?

To rozhodně ne. To, jestli se dítě hýbe nebo ne, ovlivňuje prostředí, ve kterém vyrůstá. A to je jeho rodina, kamarádi a příbuzní. Hned poznáte, které dítě má sportovně založené rodiče.

Jak vidíte budoucnost fotbalu na Kladně?

Kde budou peníze, tam se bude hrát vrcholový fotbal. Ale obecně musím říct, že já budoucnost sportu nevidím úplně růžově. Děti přestávají sportovat, a to je problém jak ve fotbale, tak v hokeji i jinde. Základna se zmenšuje.

zdroj: http://kladenskelisty.cz/74675/rozhovor-manazer-sk-kladno-eduard-novak-klub-sk-oslavi-letos-110-let-sveho-trvani

5
Average: 5 (1 vote)